LEGENDA O KOPCU W GÓRZNIE 
 
  Za kościołem parafialnym w Górznie, na stoku wzniesienia nad jeziorem Górzno, znajduje się płaskowzgórze po dawnym zamku biskupów płockich. Z miejscem tym, zwanym kopcem, związana jest legenda. 
   Wiele, wiele wieków temu nad górzneńskim jeziorem zbudowano potężne zamczysko, z którego korytarz podziemny prowadził aż do samej Brodnicy. Zamek służył biskupom i dostojnikom kościelnym. Zachwycał wielkością i bogactwem. Pewnej gwiaździstej nocy stało się nieszczęście. Z nieznanej przyczyny wielka budowla z wielkim hukiem i trzaskiem zapadła się pod ziemię, grzebiąc także przebywających w niej ludzi. 
   Ponieważ, jak wieść głosiła, od strony kościoła można było przedostać się tajemnym korytarzem do zawalonych piwnic zamkowych, kilku śmiałków podejmowało wyprawy w poszukiwaniu rzekomo znajdujących się tam skarbów. Wszystkie wyprawy, którym zwykle towarzyszyło kropienie święconą wodą i okadzanie, skończyły się niepowodzeniem. Po przebyciu krętymi ganeczkami kilkudziesięciu metrów, amatorzy przygód natrafiali na przeszkody nie do pokonania, były to zamknięte na skobel i kłódkę, wielkie i ciężkie, okute żelazem drzwi. 

Wzięte ze strony : www.gorzno.com